yağmur

Yağmur : Yılın çok iyi gitmesinden dolayı çiftçilerim ekinlerin suya doymasıyla verimlerin daha iyi olacağı düşünülmektedir.

Bu her yıl milyarların su parasına olarak harcandığını göstermektedir bu yıl çiftçi nefes aldı en cüzü sula parasını devlet kuyularında saati 50 milyon olmaktadır şahıs kuyularında bu beden 3 te bire düşmektedir.

Şahıs kuyuların saati 15 Türk’lirası Olmaktadır. Koparatif sahasında olan çiftçilerin sulama bedellerin bir hayli yüksek olduğunu görüyoruz buda masrafın ikiye katladığı milyarların çiftçilerimizin cebine kaldığını görmekteyiz.

Buğday,arpa , tahıl buna benzer mahsullerin iyi olduğunu ve bereketli olduğu anlarda pancar ve çekirdeklerin ekişleri ve çapaların geç kaldığı görülmektedir.

Ayçiçeği olan bizim bölgemizde şirket çekirdekleri ekilmektedir yağışların bol olmasından dolayı ayçiçeklerin babaları ekilmiştir ve hala anları ekilmemiştir.

Buda ayçiçeklerin pek verim yapmayacağını göstermektedir

Ekişlerin geç olması bu çapalarında geç olmasına neden olmaktadır. Bu durumda çekirdeklerin geç kalacağını gösteriyor mevlam çiftçimizin yardımcısı olsun.

Pancarlar ekilişleri yapılmıştır ama hala paçaları yapılmamıştır buda yine pancar ekişleri den sonra her gün yağmur yağmasından kaynaklanıyor tabi bu durum pancarı pek etkilemez pancar arsız bir mahsuldür.

kendini çabuk geliştirir pancar çapasını yaptıktan sonra pancar  arasını çekildikten sonra sulamalara başlamadan önce alt ve üst gübreleri atıldıktan sonra 9 ayın 15 kadar sulamaları azami 15 günde bir yapılmaktadır bu durum da pancar mahsulü kendini yenileyip yetişe bilir pancar kantarın açılmasından sonra uzun zaman daha bekleye bilirler.

Çiftçi Ağlasın mı gülsün mü benim olduğum bölgede bütün çiftçilerin kredi sağlayan bankalara borçları bulunmaktadır.

Mahsül olmasa çiftçi borçlarını ertelemek zorunda kalıyor buda çiftçinin borcunu daha da bankalara boçlandığını gösteriyor. mahsül iyi olmasa çiftçiyi kötü günler bekliyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir